Mi is történik a pszichológusnál?
Szülő - gyermek
Ha gyermekével kapcsolatban kéri pszichológus segítségét, az első egy-két alkalommal a gyermek nélkül találkozik a pszichológussal. Ezeken az üléseken szülőként saját ritmusában döntheti el, hogy miről szeretne beszélni, miben látja a problémát és annak gyökerét. Ezt követi majd egy 4-5 akalmas diagnosztikus szakasz, amin a gyermek többnyire szülei nélkül vesz részt, de a praxisban lehetőség van a szülő-gyermek együttes részvételére is. Ezeken az alkalmakon a gyermekrajzok, szükség szerint pszichológiai tesztek segítségével kapunk képet a gyermek személyiségéről, problémáiról. A diagnosztikus szakasz végén minderről természetesen visszajelzést kap és szükség szerint megkezdődik a gyermekével való pszichológiai foglalkozás, melyet folyamatos szülőkonzultáció kísér. A gyermek játékában és rajzaiban is megjeleníti érzéseit és az életében megjelenő konfliktusokat. Ezek megismerésével és feltérképezésével a játékon keresztül lehetőség nyílik a pszichológiai foglalkozások során a gyermek életében megjelenő problémák, élmények feldolgozására. A gyermekkel való foglalkozások alatt többféle módszert is alkalmazok: gyermekrajz, Winnicott-féle firkarajz technika, szabad játék, bábjáték, dramatikus elemek stb.
A gyerekekkel kapcsolatos tanácsadásban is nagyon fontosnak tartom, hogy a gyermek és a család igényeihez mérten történjen a módszer kiválasztása. Ezt nemcsak a probléma, hanem az életkor is befolyásolja.
Felnőtt
Az első találkozás biztosít teret annak, hogy megismerkedjünk egyemással. Első alkalommal történik meg az első interjú, melynek során szabadon beszélhet, és a saját tempójában fogalmazhatja meg mindazt, amit szeretne elmondani. Majd ebből kiindulva tudjuk megbeszélni a kitűzött célokat, a tanácsadás kereteit. A tanácsadás során az első interjú segítségével, a közösen megfogalmazott problémát helyezzük a középpontba és különböző módszerekkel kibontjuk, illetve újfajta megvilágításba helyezzük azt. A pszichológiai tanácsadásban fontos, hogy nem a múlt eseményei kerülnek elsősorban a fókuszba, hanem jelen élethelyzete. A tanácsadás célja, hogy mihamarabb jobban érezze magát, megtalálva azokat az erőforrásokat, amelyekre támaszkodhat mindennapjaiban. A pszichológiai tanácsadás folyamata pár alkalomtól hosszabb ideig is eltarthat, a kitűzött cél és a kliens igényei alapján.
Érdemes pszichológus segítségét kérni, ha
- úgy érzi szeretné pszichológussal megbeszélni a felmerülő kérdéseit
- párkapcsolati problémái vannak
- döntéshelyzetekben tanácstalan
- szorongásos tünetei vannak
- gyakoriak a konfliktusok az életében
- visszavonultabban él, nehezen teremt kapcsolatokat másokkal
- semmihez nincs kedve
- önértékelési problémái vannak (csökkent önbizalom, bizonytalanság, bűntudat, teljesítményromlás)
- jelentős viselkedésbeli vagy hangulati változások jellemzik
- a teste is jelez, esetleg pszichoszomatikus megbetegedéssel küzd (lelki eredetű testi tünetei vannak és az orvosi kivizsgálás nem találja a tünet okát)